Usługi submenu_ind  Mentoring w organizacji

Czym jest mentoring?

Mentoring jest relacją pomiędzy dwoma osobami: doświadczonym mentorem i jego uczniem – mentee, której głównym celem jest wspieranie mentee w rozwoju kompetencji biznesowych i osobistych. W chwili obecnej jest to narzędzie coraz częściej spotykane i stosowane na różnym szczeblu w kontekście organizacji, gdyż dobrze przygotowany program mentorski oferuje możliwość osiągnięcie najwyższego zwrotu z inwestycji w porównaniu do innych metod rozwoju pracowników (jak szkolenia, czy coaching).

Mentorem w ramach organizacji najczęściej zostaje doświadczony pracownik (lider, manager, specjalista), który jest chętny do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pracownikami firmy. Zależnie od głównego celu mentoringu, mentee (uczeń) to zwykle osoba z wysokim potencjałem, którą organizacja chce zatrzymać przyciągnąc ze względu na swoją wiedzę, doświadczenie, czy umiejętności.

 

Zależnie od celu i spodziewanego efektu, w ramach mentoringu możemy wyróżnić między innymi:

  • Mentoring managerski – przygotowujący osobę z wysokim potencjałem do objęcia wyższego stanowiska (najczęściej stanowiska wymagającego wysokich kompetencji managerskich i umiejętności zarządzania ludźmi)
  • Mentoring specjalistyczny – którego głównym celem jest transfer wiedzy i umiejętności specjalistycznych pomiędzy pracownikami.
  • Mentoring wdrożeniowy – który wspomaga efektywność wdrożenia nowego pracownika w firmie i skraca czas, w którym może on osiągnąć maksymalną efektywność.

X

Bądź z nami w kontakcie!