Baza wiedzy submenu_ind  Polecana literatura submenu_ind  Efektywne działanie

NazwaJACEK SANTORSKI

Ludzie przeciwko ludziom

Ta książka to istny zbiór podstawowych prawd człowieka dojrzałego, rozwiniętego i chcącego się rozwijać! Autor porusza wszystkie ważne kwestie związane z życiem każdego z nas: począwszy od poczucia własnej wartości, przez organizację życia i relacje z innymi, aż po zarządzanie własną energią.

Atutem książki jest również to, że pokazuje holistyczne podejście do życia człowieka. Nie ma w niej przypadkowości. Wszystkie przedstawione przez Jacka Santorskiego tezy są poparte jego własnymi doświadczeniami i refleksjami. Dodatkowo wzbogaca je przykładami pochodzącymi z bardzo różnych dziedzin – sportu, biznesu, psychologii, a nawet filozofii i religii. Jej przewagą nad pozycjami zagranicznymi z tego zakresu jest to, że odnosi się do naszej, polskiej rzeczywistości. Bardzo trafnie punktuje nasze mentalne słabości charakterystyczne w naszym kraju, jak reaktywność, konformizm, zakłamanie, czy uprzedzenia. Wskazuje jak można je pokonać.

Lektura ta dostarcza sporej dawki inspiracji – nie podaje rozwiązań „na tacy”, lecz zmusza do przemyśleń, sięgnięcia do innych źródeł. Jest to zatem prawdziwa książka rozwoju osobistego – to drogowskaz, lecz od Czytelnika zależy, jakim szlakiem podąży, ponieważ: możesz uzyskać pomoc od ludzi lub nie, ale wysiłek działania zależy już tylko od ciebie.

Katarzyna Kaźmierczak

 

 

Nazwa

STEPHEN R. COVEY

7 nawyków skutecznego działania

 

 

Podtytuł „inspirujące lekcje doskonalenia wewnętrznego i twórczych relacji z innymi” świetnie oddaje zawartość książki, która stała się klasyką literatury rozwoju osobistego. Stephen Covey poprzez opowieści ze swojego życia oraz obrazowe metafory przekazuje nam 7 fundamentalnych kompetencji decydujących o naszej osobistej skuteczności w życiu:

 

 

 

  1. Proaktywności.
  2. Planowaniu (tworzenia własnej wizji życia).
  3. Priorytetyzacji (robienie tego, co najważniejsze).
  4. Dążenia do relacji opartych na scenariuszu wygrana-wygrana.
  5. Empatycznej komunikacji.
  6. Synergii.
  7. Zarządzania własną energią.

 

Podział tytułowych „nawyków” na 2 części: zwycięstwa prywatne (1,2 i 3) i publiczne (4,5,6) w spójny sposób pokazuje odpowiednią kolejność na drodze własnego rozwoju osobistego. Najpierw zacznij od siebie – poukładaj swój świat (myśli i emocji), zalecz swoje rany, popraw swoją mentalną mapę postrzegania siebie i innych, aby sprzyjała Twoim celom, a nie je sabotowała, następnie pracuj nad sobą w relacjach z innymi. Kiedy zrozumiesz siebie, łatwiej ci będzie zrozumieć innych. Jeśli nie znasz swoich prawdziwych potrzeb, nie potrafisz zapanować nad swoim zachowaniem – nie będziesz potrafił odpowiadać na potrzeby oraz przewodzić innym. Propozycja wcielenia do swojego życia 7 nawyków „skutecznego działania” jest prosta i trudna zarazem. Stanowi wyzwanie dla naszego ego oraz dotychczasowego modelu postępowania, który był nieproduktywny. Najważniejsze zdanie z książki dla mnie to przytoczone słowa Petera Druckera i Warrena Bennisa: Menedżerowie robią rzeczy właściwie. Kierownictwo robi właściwe rzeczy oddające sens nawyku drugiego: zaczynaj z wizją końca.

Katarzyna Kaźmierczak


X

Bądź z nami w kontakcie!